Multisite - en to ar translation catalogue (486 entries)

en: %s is your new username
ar: %s هو اسم مستخدمك الجديد

en: (Must be at least 4 characters, letters and numbers only.)
ar: (يجب أن يتكوّن من 4 خانات على الأقل. يسمح باستخدام حروف وأرقام فقط.)

en: <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> is your new site.  <a href="%3$s">Log in</a> as &#8220;%4$s&#8221; using your existing password.
ar: <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> - هذا هو رابط موقعك الجديد.  يمكنك الآن <a href="%3$s">تسجيل الدخول</a> باسم المستخدم &#8220;%4$s&#8221;. بالنسبة لكلمة المرور استخدم نفس كلمة مرور حسابك.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Create_A_Network" target="_blank">Documentation on Creating a Network</a>
ar: <a href="http://codex.wordpress.org/Create_A_Network" target="_blank">وثائق المساعدة - إنشاء شبكة</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_My_Sites_Screen" target="_blank">Documentation on My Sites</a>
ar: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_My_Sites_Screen" target="_blank">وثائق المساعدة - مواقعي</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Network_Admin" target="_blank">Documentation on the Network Admin</a>
ar: <a href="http://codex.wordpress.org/Network_Admin" target="_blank">وثائق المساعدة - إدارة الشبكة</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Network_Admin_Settings_Screen" target="_blank">Documentation on Network Settings</a>
ar: <a href="http://codex.wordpress.org/Network_Admin_Settings_Screen" target="_blank">وثائق المساعدة - إعدادات الشبكة</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Network_Admin_Sites_Screens" target="_blank">Documentation on Site Management</a>
ar: <a href="http://codex.wordpress.org/Network_Admin_Sites_Screens" target="_blank">وثائق المساعدة - إدارة الموقع</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Network_Admin_Themes_Screen" target="_blank">Documentation on Network Themes</a>
ar: <a href="http://codex.wordpress.org/Network_Admin_Themes_Screen" target="_blank">وثائق المساعدة - قوالب الشبكة</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Network_Admin_Updates_Screen" target="_blank">Documentation on Update Network</a>
ar: <a href="http://codex.wordpress.org/Network_Admin_Updates_Screen" target="_blank">وثائق المساعدة - تحديث الشبكة</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Network_Admin_Users_Screen" target="_blank">Documentation on Network Users</a>
ar: <a href="http://codex.wordpress.org/Network_Admin_Users_Screen" target="_blank">وثائق المساعدة - أعضاء الشبكة</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Network_Screen" target="_blank">Documentation on the Network Screen</a>
ar: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Network_Screen" target="_blank">وثائق المساعدة - واجهة الشبكة</a>

en: <a href="http://wordpress.org/support/forum/multisite/" target="_blank">Support Forums</a>
ar: <a href="http://wordpress.org/support/forum/multisite/" target="_blank">منتديات الدعم الفني</a>

en: <h1>Already Installed</h1><p>You appear to have already installed WordPress. To reinstall please clear your old database tables first.</p>
ar: لقد قمت بتنصيب ووردبريس مسبقاً. لإعادة التنصيب قم بإفراغ جداول قاعدة البيانات أولاً.

en: <p><em>The site you were looking for, <strong>%s</strong> does not exist, but you can create it now!</em></p>
ar: <p><em>الموقع الذي تبحث عنه, <strong>%s</strong>  غير موجود، لكن يمكنك إنشاؤه الآن!</em></p>

en: <p><em>The site you were looking for, <strong>%s</strong>, does not exist.</em></p>
ar: <p>الموقع الذي تبحث عنه، <strong>%s</strong>، غير موجود.</p>

en: <strong>Caution:</strong> We recommend you back up your existing <code>wp-config.php</code> and <code>%s</code> files.
ar: <strong>تحذير:</strong> ننصحك بدايةً أن تحتفظ بنسخة احتياطية للملفات <code>wp-config.php</code> و <code>%s</code>.

en: <strong>Caution:</strong> We recommend you back up your existing <code>wp-config.php</code> file.
ar: <strong>تحذير:</strong> قبل البدء ننصحك أن تحتفظ بنسخة احتياطية من الملف <code>wp-config.php</code> والملف  <code>.htaccess</code>.

en: <strong>Conflicting values for the constants VHOST and SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> The value of SUBDOMAIN_INSTALL will be assumed to be your subdomain configuration setting.
ar: <strong>هناك تعارض بين المتغيّرات VHOST و SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> القيمة SUBDOMAIN_INSTALL سيتّم اعتبارها المسؤولة عن إعداد تكوين النطاقات الفرعية (subdomain configuration setting).

en: <strong>Could not find site <code>%1$s</code>.</strong> Searched for table <code>%2$s</code> in database <code>%3$s</code>. Is that right?
ar: <strong>غير قادر على إيجاد الموقع <code>%1$s</code>.</strong> تم البحث عن جدول <code>%2$s</code> في قاعدة البيانات <code>%3$s</code>. هل هذا صحيح ؟

en: <strong>Database tables are missing.</strong> This means that MySQL is not running, WordPress was not installed properly, or someone deleted <code>%s</code>. You really should look at your database now.
ar: <strong>ثمة جداول في قاعدة البيانات مفقودة.</strong> هذا يعني بأنّ MySQL لا تعمل أو أنّه لم يتم تنصيب ووردبريس بشكل صحيح أو أنّ أحداً ما قام بحذف <code>%s</code>. عليك الآن أن تقوم بالبحث عن قاعدة البيانات.

en: <strong>ERROR</strong>: The e-mail address is already used.
ar: <strong>خطأ</strong>: عنوان البريد الإلكتروني مستخدم مسبقاً.

en: <strong>ERROR</strong>: The e-mail address isn't correct.
ar: <strong>خطأ</strong>: عنوان البريد الإلكتروني غير صحيح

en: <strong>Info</strong> - The domain and path are rarely edited as this can cause the site to not work properly. The Registered date and Last Updated date are displayed. Network admins can mark a site as archived, spam, deleted and mature, to remove from public listings or disable.
ar: <strong>معلومات</strong> - نادراً ما يتم تعديل النطاق والمسار لأنّ هذا الأمر قد يؤدي إلى حصول خلل في عمل الموقع. يظهر لديك أيضاً تاريخ تسجيل الموقع وآخر تحديث له. يستطيع مدير الشبكة أن يعدّل على حالة الموقع وجعله: منشور، مؤرشف، مزعج، محذوف، للبالغين (لن يظهر حينها في القوائم العامة).

en: <strong>Settings</strong> - This page shows a list of all settings associated with this site. Some are created by WordPress and others are created by plugins you activate. Note that some fields are grayed out and say Serialized Data. You cannot modify these values due to the way the setting is stored in the database.
ar: <strong>إعدادات</strong> - هنا تظهر قائمة بإعدادات الموقع المختلفة. بعض هذه الإعدادات مصدرها من سكربت ووردبريس والبعض الآخر ربما يكون مصدرها من الإضافات التي قمت بتركيبها وتفعيلها. ستلاحظ أنّ بعض الحقول لونها رمادي وهي غير قابلة للتعديل والسبب يعود إلى طريقة حفظ هذه البيانات في قاعدة البيانات.

en: <strong>Themes</strong> - This area shows themes that are not already enabled across the network. Enabling a theme in this menu makes it accessible to this site. It does not activate the theme, but allows it to show in the site&#8217;s Appearance menu. To enable a theme for the entire network, see the <a href="%s">Network Themes</a> screen.
ar: <strong>قوالب</strong> - هنا تظهر قائمة القوالب غير المفعّلة في الشبكة. تفعيل قالب في هذه الشاشة لن يؤدي مباشرةً إلى تفعيله في موقع العضو لكن سيجعل القالب يظهر ضمن قائمة القوالب المتاحة للاستخدام في موقعه. لتفعيل قالب وجعله متاحاً لكافة المواقع على الشبكة شاهد صفحة <a href="%s">قوالب الشبكة</a>.

en: <strong>Users</strong> - This displays the users associated with this site. You can also change their role, reset their password, or remove them from the site. Removing the user from the site does not remove the user from the network.
ar: <strong>أعضاء</strong> - وهناك تظهر لك قائمة أعضاء ذلك الموقع الذي تقوم بتحريره. تستطيع أن تغيّر رتبة العضو ويمكنك أيضاً تغيير كلمة المرور الخاصة بالعضو ويمكنك أيضاً أن تحذف العضو من الموقع. حذف العضو من الموقع لا يؤدي إلى حذفه من الشبكة.

en: A new user will be created if the above email address is not in the database.
ar: سيتم إنشاء عضو جديد إذا كان عنوان البريد الإلكتروني أعلاه غير موجود في قاعدة البيانات.

en: Activation Key Required
ar: مفتاح التفعيل مطلوب

en: Activation Key:
ar: مفتاح التفعيل:

en: Add New Site
ar: أضف موقع جديد

en: Add New Users
ar: إضافة مستخدمين جدد

en: Add New takes you to the Add New Site screen. You can search for a site by Name, ID number, or IP address. Screen Options allows you to choose how many sites to display on one page.
ar: النقر على زر \"أضف جديد\" سينقلك إلى صفحة جديدة حيث يمكنك ملء الحقول بالبيانات اللازمة لإضافة موقع جديد. يمكنك البحث عن موقع حسب اسم الموقع، أو حسب رقم ال ID، أو حسب عنوان الآي بي. يمكنك النقر على زر \"خيارات الشاشة\" الموجود في أعلى اليسار لتحديد عدد المواقع التي تريدها أن تظهر في هذه الصفحة.

en: Add Site
ar: أضف موقع

en: Add User
ar: أضف عضو

en: Add User to This Site
ar: أضف عضو لهذا الموقع

en: Add User will set up a new user account on the network and send that person an email with username and password.
ar: في هذه الشاشة يمكن إضافة عضو جديد إلى الشبكة. عند إضافة عضو جديد ستُرسل إلى بريده الإلكتروني رسالة تحتوي على اسم المستخدم وكلمة المرور.

en: Add a <code>blogs.dir</code> directory under <code>/wp-content</code> and add the designated lines of code to wp-config.php (just before <code>/*...stop editing...*/</code>) and <code>.htaccess</code> (replacing the existing WordPress rules).
ar: إضافة للأكواد التي ذُكرت في الفقرة السابقة عليك أن تقوم بإنشاء مجلد فارغ تسميه <code>blogs.dir</code> وتضعه في داخل مجلد <code>wp-content/</code>.

en: Add the following to your <code>.htaccess</code> file in <code>%s</code>, replacing other WordPress rules:
ar: أضف الكود التالي إلى ملف <code>.htaccess</code> الموجود في المسار <code>%s</code>. اهتم أن يستبدل هذا الكود أية أكواد أخرى سابقة ذات علاقة بالووردبريس.

en: Add the following to your <code>web.config</code> file in <code>%s</code>, replacing other WordPress rules:
ar: أضف الكود التالي إلى ملف <code>.htaccess</code> الموجود في المسار <code>%s</code>. اهتم أن يستبدل هذا الكود أية أكواد أخرى سابقة ذات علاقة بالووردبريس.

en: Add the following to your <code>wp-config.php</code> file in <code>%s</code> <strong>above</strong> the line reading <code>/* That&#8217;s all, stop editing! Happy blogging. */</code>:
ar: أضف الكود التالي إلى ملف <code>wp-config.php</code> الموجود في المسار <code>%s</code> واهتم أن يكون الكود <strong>فوق</strong> السطر الذي تظهر فيه العبارة <code>/* هذا هو المطلوب! توقف عن التعديل. نتمنى لك التوفيق في موقعك! */</code>:

en: Addresses of Sites in your Network
ar: عناوين المواقع في شبكتك

en: Admin E-mail Address
ar: عنوان البريد الإلكتروني للمدير

en: Admin Email
ar: البريد الإلكتروني للمدير

en: All Sites
ar: كافة المواقع

en: All done!
ar: تمّ بنجاح!

en: Allow my site to appear in search engines like Google, Technorati, and in public listings around this network.
ar: أريد أن يظهر موقعي لكل شخص يزوره، بما في ذلك محركات البحث (مثل جوجل وتكنوراتي) والأدلة المختلفة الموجودة على شبكة الانترنت.

en: Allow new registrations
ar: السماح بالتسجيل

en: Allow site administrators to add new users to their site via the "Users &rarr; Add New" page.
ar: السماح لمدراء المواقع بإضافة أعضاء جدد لمواقعهم من صفحة \"الأعضاء ->أضف جديد\".

en: American English
ar: الإنجليزية الأمريكية

en: An Edit link to a separate Edit Site screen.
ar: تحرير: سيقوم بنقلك إلى شاشة جديدة يمكنك من خلالها تحرير إعدادات وخيارات الموقع.

en: An error occurred adding you to this site. Back to the <a href="%s">homepage</a>.
ar: حدث خطأ أثناء إضافتك لهذا الموقع. العودة إلى <a href="%s">صفحة البداية</a>.

en: An error occurred during the activation
ar: حصل خطأ ما أثناء التفعيل

en: An existing WordPress network was detected.
ar: تم اكتشاف وجود شبكة ووردبريس.

en: Archived
ar: مؤرشف

en: Are you sure you wish to delete these themes?
ar: هل أنت متأكّد أنك تريد حذف هذه القوالب؟

en: Available Updates
ar: التحديثات المتوفّرة

en: Back
ar: رجوع

en: Banned Email Domains
ar: نطاقات البريد الإلكتروني الممنوعة

en: Banned Names
ar: الأسماء الممنوعة

en: Because you are using <code>localhost</code>, the sites in your WordPress network must use sub-directories. Consider using <code>localhost.localdomain</code> if you wish to use sub-domains.
ar: لأنك تستخدم <code>localhost</code>، فإنّ المواقع على شبكتك يجب أن تستخدم مجلدات فرعية. فكّر أن تستخدم <code>localhost.localdomain</code> إن كنت ترغب باستخدام نطاقات فرعية.

en: Because your install is in a directory, the sites in your WordPress network must use sub-directories.
ar: موقعك منصّب في داخل مجلّد. لذلك، مواقعك على شبكة ووردبريس يجب أن تستخدم مجلدات فرعية.

en: Because your install is not new, the sites in your WordPress network must use sub-domains.
ar: لأنّ التنصيب لديك ليس جديداً، فإنّ مواقعك على شبكة ووردبريس يجب أن تستخدم نطاقات فرعية.

en: Before the line <code>/* That's all, stop editing! Happy blogging. */</code> please add this code:
ar: قبل السطر <code>/* هذا هو المطلوب! توقف عن التعديل. نتمنى لك التوفيق في موقعك! */</code> أضف الكود التالي:

en: Blogs are now called Sites; Site is now called Network.
ar: المدونات أصبح اسمها "مواقع"; الموقع أصبح اسمه "شبكة".

en: Both sites and user accounts can be registered.
ar: السماح بنسجيل مواقع وعضويات.

en: British English
ar: الإنجليزية البريطانية

en: But, before you can start using your new username, <strong>you must activate it</strong>.
ar: لكن قبل اعتماد اسم المستخدم الجديد، <strong>يجب أن تقوم بتفعيله</strong>.

en: But, before you can start using your site, <strong>you must activate it</strong>.
ar: ولكن قبل البدء في استخدام موقعك، <strong>عليك أن تقوم بتفعيله</strong>.

en: Can&#8217;t create an empty site.
ar: غير قادر على إنشاء موقع فارغ.

en: Cannot add user.
ar: لا يمكن إضافة عضو.

en: Cannot create an empty user.
ar: غير قادر على إنشاء عضو فارغ.

en: Check the junk or spam folder of your email client. Sometime emails wind up there by mistake.
ar: افحص صندوق الرسائل المزعجة (سبام) في بريدك الإلكتروني، أحياناً تصل الرسائل إلى هناك عن طريق الخطأ.

en: Check your inbox at <strong>%1$s</strong> and click the link given.
ar: قم بفحص بريدك الإلكتروني <strong>%1$s</strong> ثم أنقر على الرابط المرفق.

en: Check your inbox at <strong>%s</strong> and click the link given.
ar: افحص بريدك - <strong>%1$s</strong> - ثم أنقر على الرابط المرفق.

en: Checkboxes for media upload buttons set which are shown in the visual editor. If unchecked, a generic upload button is still visible; other media types can still be uploaded if on the allowed file types list.
ar: في أدوات رفع الوسائط يمكنك تحديد ما هي أزرار إدراج/رفع الوسائط التي سيتم عرضها في صفحة "أضف تدوينة جديدة" وتحديداً فوق المحرر المرئي/HTML. بعد تحديد نوع الأزرار تأكّد أيضاً من أنواع الملفات المسموح برفعها أدناه. إذا قمت بمنع جميع أدوات رفع الوسائط سيظهر مكانها في لوحة التحكم زر واحد (على شكل نجمة) وسيكون من الممكن رفع ملفات بناءً على أنواع الملفات التي تسمح برفعها.

en: Choose subdomains or subdirectories; this can only be switched afterwards by reconfiguring your install. Fill out the network details, and click install. If this does not work, you may have to add a wildcard DNS record (for subdomains) or change to another setting in Permalinks (for subdirectories).
ar: قم باختيار النطاقات الفرعية أو المجلدات الفرعية. بعد الاختيار وإنشاء الشبكة لا يمكنك التراجع إلا إذا قمت بإعادة تنصيب الشبكة من جديد. قم بملء التفاصيل المطلوبة لإعداد الشبكة ثم أنقر على زر "تنصيب".

en: Clicking on bold headings can re-sort this table.
ar: النقر على العناوين البارزة يؤدي إلى إعادة عرض محتويات الجدول حسب ترتيب جديد.

en: Complete the following steps to enable the features for creating a network of sites.
ar: من فضلك، قم بتنفيذ الخطوات التالية لإتاحة إمكانية إنشاء الشبكة.

en: Configuration error in <code>wp-config.php</code>. <code>$base</code> is set to <code>BASE</code> when it should be like <code>/</code> or <code>/blogs/</code>.
ar: خطأ في إعدادات <code>wp-config.php</code>. <code>$base</code> تم تعديله إلى <code>BASE</code> بينما يجب أن يكون المسار مثل <code>/</code> أو <code>/blogs/</code>.

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Congratulations! Your new site, %s, is almost ready.
ar: تهانينا، موقعك الجديد %s, أصبح تقريباً جاهزاً.

en: Could not create site.
ar: غير قادر على إنشاء موقع.

en: Could not create user
ar: غير قادر على إنشاء عضو

en: Create Site
ar: إنشاء موقع

en: Create a <code>blogs.dir</code> directory at <code>%s/blogs.dir</code>. This directory is used to store uploaded media for your additional sites and must be writeable by the web server.
ar: قم بانشاء مجلد <code>blogs.dir</code> ثمّ ضعه في <code>%s/blogs.dir</code>. يجب على هذا المجلّد أن يكون قابلاً للكتابة. هذا المجلّد سيحتوي على المرفقات التي  سيتم رفعها من خلال المواقع الإضافية الموجودة على الشبكة ولذلك يجب أن يكون المجلّد قابلاً للكتابة.

en: Create a Network of WordPress Sites
ar: إنشاء شبكة مواقع ووردبريس

en: Dashboard Site is an option to give a site to users who do not have a site on the system. Their default role is Subscriber, but that default can be changed. The Admin Notice Feed can provide a notice on all dashboards of the latest post via RSS or Atom, or provide no such notice if left blank.
ar: رتبة العضو الافتراضية هي "مشترك" ولكن هذه الرتبة يمكن تغييرها.

en: Dashboard leads to the Dashboard for that site.
ar: الصفحة الرئيسية: سيؤدي إلى نقلك إلى لوحة تحكّم الموقع.

en: Database tables are missing.
ar: هناك جداول ناقصة من قاعدة البيانات

en: Deactivate, Archive, and Spam which lead to confirmation screens. These actions can be reversed later.
ar: تعطيل / أرشفة / مزعج: جميعها ستنقلك إلى شاشة تأكيد قبل أن تتخذ قراراً نهائياً. جميع هذه الخيارات ستؤدي إلى إيقاف الموقع لكنها لن تؤدي إلى حذفه نهائياً مما يعني أنه يمكنك استعادة الموقع لاحقاً وإرجاعه لوضعه الطبيعي.

en: Dear User,
    
    Your new SITE_NAME site has been successfully set up at:
    BLOG_URL
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    Log in here: BLOG_URLwp-login.php
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
ar: عزيزي المستخدم,
    
    تمّ بنجاح إعداد موقعك الجديد - SITE_NAME - لدى:
    BLOG_URL
    
    يمكنك تسجيل الدخول باستخدام البيانات التالية:
    اسم المستخدم: USERNAME
    كلمة المرور: PASSWORD
    رابط الدخول: BLOG_URLwp-login.php
    
    نتمنى أن تستمتع بموقعك الجديد. شكراً لك!
    
    مع تحيات طاقم الإدارة @ SITE_NAME

en: Dear User,
    
    Your new account is set up.
    
    You can log in with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
ar: عزيزي المستخدم،
    
    حسابك الجديد أصبح الآن جاهزاً.
    
    يمكنك تسجيل الدخول باستخدام البيانات التالية:
    اسم المستخدم: USERNAME
    كلمة المرور: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    شكراً!
    
    مع تحيات الإدارة @ SITE_NAME

en: Dear User,
    You recently clicked the 'Delete Site' link on your site and filled in a
    form on that page.
    If you really want to delete your site, click the link below. You will not
    be asked to confirm again so only click this link if you are absolutely certain:
    ###URL_DELETE###
    
    If you delete your site, please consider opening a new site here
    some time in the future! (But remember your current site and username
    are gone forever.)
    
    Thanks for using the site,
    Webmaster
    ###SITE_NAME###
ar: عزيزي المستخدم،
    
    قمت مؤخراً بالنقر على رابط 'حذف الموقع' في موقعك وبتعبئة النموذج المطلوب في الصفحة.
    إذا كنت تريد حقاً حذف الموقع، أنقر على الرابط أدناه، لن يُطلب منك تأكيد الحذف مرة أخرى.
    لذلك، نرجوا النقر على الرابط في حال كنت متأكداً تماماً:
    ###URL_DELETE###
    
    في حال قمت بحذف موقعك فكّر بانشاء موقع جديد هنا في المستقبل! 
    (لكن تذكر أنّ موقعك الحالي واسم المستخدم سيتم حذفهما نهائياً.)
    
    نشكرك على استخدامك للموقع،
    مع تحيات طاقم الإدارة،
    ###SITE_NAME###

en: Dear user,
    
    You recently requested to have the administration email address on
    your site changed.
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
ar: عزيزي المستخدم,
    
    قمت مؤخراً بطلب تغيير عنوان البريد الإلكتروني الخاص بإدارة الموقع.
    إن كنت متأكداً من ذلك، الرجاء النقر على الرابط التالي:
    ###ADMIN_URL###
    
    إن كنت لا تريد القيام بهذه الخطوة، يمكنك تجاهل هذه الرسالة وحذفها بكل بساطة.
    
    هذا البريد تم إرساله إلى ###EMAIL###
    
    مع فائق التقدير،
    ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Dear user,
    
    You recently requested to have the email address on your account changed.
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
ar: عزيزي المستخدم,
    
    قمت مؤخراً بطلب تغيير عنوان البريد الإلكتروني الخاص بحسابك.
    إن كنت متأكداً من ذلك، الرجاء النقر على الرابط التالي :
    ###ADMIN_URL###
    
    إن كنت لا تريد القيام بهذه الخطوة، يمكنك تجاهل هذه الرسالة و حذفها بكل بساطة.
    
    هذا البريد تم إرساله إلى ###EMAIL###
    
    مع فائق التقدير،
    ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Default Language
ar: اللغة الافتراضية

[ctx: Default network name]
en: %s Sites
ar: شبكة %s

en: Delete My Site
ar: حذف موقعي

en: Delete My Site Permanently
ar: حذف موقعي بشكل دائم

en: Delete Theme | Delete Themes
ar[0]: حذف قالب
ar[1]: حذف قالب
ar[2]: حذف قوالب
ar[3]: حذف قوالب
ar[4]: حذف قوالب
ar[5]: حذف قوالب

en: Delete this theme
ar: حذف هذا القالب

en: Delete which is a permanent action after the confirmation screens.
ar: حذف: سيؤدي إلى نقلك لصفحة جديدة لتأكيد الحذف النهائي للموقع.

en: Deleted
ar: محذوف

en: Disable
ar: تعطيل

en: Disable this theme
ar: تعطيل هذا القالب

en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: معطّلة <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: معطّلة <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: معطّلة <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: معطّلة <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: معطّلة <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: معطّلة <span class="count">(%s)</span>

en: Domain
ar: النطاق

en: Duplicated username or email address.
ar: عنوان البريد الإلكتروني مكرّر أو أنّ اسم المستخدم مكرّر.

en: ERROR: The network could not be created.
ar: خطأ: لا يمكن إنشاء الشبكة.

en: Edit Site: %s
ar: تحرير الموقع: %s

en: Edit Site: <a href="%1$s">%2$s</a>
ar: تحرير الموقع : <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Email&nbsp;Address:
ar: عنوان البريد الإلكتروني:

en: Enable
ar: تفعيل

en: Enable administration menus
ar: قوائم الإدارة المسموحة

en: Enable this theme
ar: تمكين هذا القالب

en: Enabled <span class="count">(%s)</span> | Enabled <span class="count">(%s)</span>
ar[0]:  مفعّلة<span class="count">(%s)</span>
ar[1]:  مفعّلة<span class="count">(%s)</span>
ar[2]:  مفعّلة<span class="count">(%s)</span>
ar[3]:  مفعّلة<span class="count">(%s)</span>
ar[4]:  مفعّلة<span class="count">(%s)</span>
ar[5]:  مفعّلة<span class="count">(%s)</span>

en: Enabling the Network
ar: تمكين الشبكة

en: English
ar: الانجليزية

en: Enter the username and email.
ar: أدخل اسم المستخدم وعنوان البريد الإلكتروني.

en: Enter the username of an existing user.
ar: أدخل اسم المستخدم لعضو مُسجّل مسبقاً.

en: Error establishing database connection
ar: خطأ بالاتصال بقاعدة البيانات

en: Error:
ar: خطأ:

en: Error: Site URL already taken.
ar: خطأ: رابط هذه الموقع مستخدم مسبقاً.

en: Error: problem creating site entry.
ar: خطأ: مشكلة في إنشاء الصفحة الرئيسية للموقع.

[ctx: File size in kilobytes]
en: %s KB
ar: %s كيلو بايت

en: Fill in the information below and you&#8217;ll be on your way to creating a network of WordPress sites. We will create configuration files in the next step.
ar: قم بإضافة المعلومات المطلوبة أدناه للبدء بتنصيب شبكة مواقع ووردبريس جديدة. في الخطوة التالية سنقوم بتزويدك ببضعة أكواد وسنشرح لك ما يتوجّب عليك فعله.

en: First Comment
ar: التعليق الأول

en: First Comment Author
ar: اسم أول معلّق

en: First Comment URL
ar: رابط أول تعليق

en: First Page
ar: الصفحة الأولى

en: GB
ar: جيغا

en: Get <em>another</em> %s site in seconds
ar: أحصل على <em>موقع آخر</em> في %s خلال ثواني

en: Get your own %s account in seconds
ar: أحصل خلال ثواني على حساب جديد لدى [%s].

en: Gimme a site!
ar: أريد موقعاً!

en: Global Settings
ar: إعدادات عامة

en: Greetings Site Administrator! You are currently allowing &#8220;%s&#8221; registrations. To change or disable registration go to your <a href="%s">Options page</a>.
ar: تحياتنا يا مدير الموقع! أنت حالياً تسمح بتسجيل &#8220;%s&#8221;. لإيقاف التسجيل أو لتغيير إعدادات التسجيل توجّه إلى <a href="%s">صفحة الإعدادات</a>.

en: Have you entered your email correctly?  You have entered %s, if it&#8217;s incorrect, you will not receive your email.
ar: هل أدخلت عنوان بريدك الإلكتروني بشكل صحيح ؟ لقد أدخلت العنوان %s، إذا كان هذا العنوان غير صحيح، لن تتلقى الرسالة.

en: Hover over any user on the list to make the edit links appear. The Edit link on the left will take you to his or her Edit User profile page; the Edit link on the right by any site name goes to an Edit Site screen for that site.
ar: ضع مؤشر الفأرة فوق أي سطر في القائمة حتى تظهر لك المزيد من روابط التحكم. النقر على رابط "تحرير" الموجود بجانب اسم المستخدم سينقلك إلى صفحة العضو الشخصية (profile) بينما النقر على زر "تحرير" الموجود بجانب رابط الموقع سينقلك إلى صفحة تحرير الموقع والتي يمكنك من خلالها التحكم بخيارات وإعدادات الموقع.

en: Hovering over each site reveals seven options (three for the primary site):
ar: ضع مؤشر الفأرة على أي سطر في القائمة لمشاهدة المزيد من روابط التحكم. للموقع الرئيسي ستظهر 3 روابط فقط بينما لباقي المواقع ستظهر 7 روابط:

en: I'm sorry, the link you clicked is stale. Please select another option.
ar: عذراً, الرابط الذي قمت بالضغط عليه تالف, برجاء اختيار رابط آخر.

en: I'm sure I want to permanently disable my site, and I am aware I can never get it back or use %s again.
ar: أنا متأكّد أنني أريد حذف موقعي %s نهائياً ولن أكون قادراً على استرجاعه أبداً.

en: If <code>mod_rewrite</code> is disabled, ask your administrator to enable that module, or look at the <a href="http://httpd.apache.org/docs/mod/mod_rewrite.html">Apache documentation</a> or <a href="http://www.google.com/search?q=apache+mod_rewrite">elsewhere</a> for help setting it up.
ar: في حال كان الـ <code>mod_rewrite</code> معطلاً، أطلب من المسئول عن الخادم أن يقوم بتمكينه أو قم بمراجعة <a href="http://httpd.apache.org/docs/mod/mod_rewrite.html">وثائق الأباتشي</a> أو <a href="http://www.google.com/search?q=apache+mod_rewrite">حاول أن تبحث في جوجل</a> ربما تجد محتويات مفيدة ضمن هذا السياق.

en: If a version update to core has not happened, clicking this button won&#8217;t affect anything.
ar: النقر على زر "تحديث الشبكة" لن يؤدي إلى عمل شيء ما لم تقم بداية بتحديث الموقع الرئيسي.

en: If registration is disabled, please set <code>NOBLOGREDIRECT</code> in <code>wp-config.php</code> to a URL you will redirect visitors to if they visit a non-existent site.
ar: إذا قمت بإيقاف التسجيل، رجاء ً قم بتعديل <code>NOBLOGREDIRECT</code> في ملف <code>wp-config.php</code> إلى رابط يتم تحويل زوارك إليه إذا قاموا بزيارة موقع غير موجود.

en: If the admin email for the new site does not exist in the database, a new user will also be created.
ar: عند إضافة موقع جديد، إذا قمت بكتابة عنوان بريد إلكتروني مسجّل مسبقاً في قاعدة بيانات الشبكة، سيتم إضافة الموقع في نفس حساب العضو، بينما إذا قمت بكتابة عنوان بريد إلكتروني جديد سيتم إنشاء عضو جديد.

en: If the network admin disables a theme that is in use, it can still remain selected on that site. If another theme is chosen, the disabled theme will not appear in the site&#8217;s Appearance > Themes screen.
ar: إذا قام مدير الشبكة بتعطيل قالب معيّن يستخدمه أحد أصحاب المواقع في الشبكة، فلن يتأثر صاحب ذلك الموقع وسوف يستمر القالب بالظهور في موقعه. لكن، عندما يقوم صاحب ذلك الموقع بتغيير القالب المستخدم في موقعه، حينها سيختفي القالب من قائمة القوالب المتاحة لديه.

en: If this process fails for any reason, users logging in to their sites will force the same update.
ar: إذا فشلت عملية التحديث في هذه الشاشة لأي سبب كان، سيتم تحديث المواقع تلقائياً عندما يقوم صاحب كل موقع على الشبكة بتسجيل الدخول لموقعه.

en: If you are the owner of this network please check that MySQL is running properly and all tables are error free.
ar: إذا كنت مالك هذه الشبكة الرجاء التأكد من أنّ MySQL تعمل بشكل صحيح، وأنّ كل الجداول خالية من الأخطاء.

en: If you do not activate your site within two days, you will have to sign up again.
ar: إذا لم تقم بتفعيل موقعك خلال يومين، سيتوجب عليك التسجيل مرة أخرى.

en: If you do not activate your username within two days, you will have to sign up again.
ar: إذا لم تقم بتفعيل اسم المستخدم الخاص بك خلال يومين، سيتوجب عليك التسجيل من جديد.

en: If you do not want to use your %s site any more, you can delete it using the form below. When you click <strong>Delete My Site Permanently</strong> you will be sent an email with a link in it. Click on this link to delete your site.
ar: إن كنت لا ترغب باستخدام موقعك الموجود لدى "%s"، يمكنك إذاً حذفه باستخدام النموذج في الأسفل. إذا قمت بالنقر على <strong>حذف موقعي بشكل دائم</strong> ستُرسل لك رسالة تحتوي على رابط. أنقر على الرابط لتأكيد الحذف.

en: If you haven&#8217;t received your email yet, there are a number of things you can do:
ar: إذا لم تستلم رسالة بعد، هناك عدد من الأشياء التي يمكنك القيام بها:

en: If you reached this screen by accident and meant to visit one of your own sites, here are some shortcuts to help you find your way.
ar: إذا وصلت إلى هذه الشاشة عن طريق الصدفة، وكنت تنوي زيارة أحد المواقع الخاصة بك، هنا تجد بعض الروابط المختصرة التي تساعدك في العثور على ما تريده.

en: If you want to ban domains from site registrations. One domain per line.
ar: لمنع التسجيل بعناوين بريد إلكتروني تابعة لنطاقات معيّنة أضف نطاق واحد في كل سطر.

en: If you want to limit site registrations to certain domains. One domain per line.
ar: حتى يقتصر التسجيل على عناوين بريد إلكتروني تابعة لنطاقات محدّدة فقط، أضف نطاق واحد في كل سطر.

en: If you&#8217;re not going to use a great site domain, leave it for a new user. Now have at it!
ar: نتمنى أن تستخدم الموقع بما هو مفيد!

en: If you&#8217;re still stuck with this message, then check that your database contains the following tables:
ar: إن كنت لا تزال تعاني من هذه الرسالة، إذاً عليك التحقّق أنّ قاعدة البيانات تحتوي على الجداول التالية:

en: If your browser doesn&#8217;t start loading the next page automatically, click this link:
ar: إذا لم يبدأ متصفحك تلقائياً باستعراض الصفحة التالية، أنقر على هذا الرابط:

en: If your site does not display, please contact the owner of this network.
ar: إذا لم يظهر لك موقعك، يرجى التواصل مع مالك هذه الشبكة.

en: Info
ar: معلومات

en: Installed Themes
ar: القوالب المنصّبة

en: Invalid activation key.
ar: مفتاح التفعيل غير صحيح.

en: Invalid email address.
ar: عنوان البريد الإلكتروني غير صحيح.

en: Invalid site ID.
ar: ID الموقع غير صحيح.

en: It looks like the Apache <code>mod_rewrite</code> module is not installed.
ar: يبدو أنّ <code>mod_rewrite</code> غير منصّب على هذا الخادم.

en: Just a username, please.
ar: فقط اسم مستخدم. (بدون موقع)

en: Language Settings
ar: إعدادات اللغة

en: Last Updated
ar: آخر تحديث

en: Limit total size of files uploaded to %s MB
ar: تحديد الحجم الكلي للملفات المرفوعة لـ  %s  ميغا

en: Limited Email Registrations
ar: نطاقات البريد الإلكتروني المسموحة

en: Logged in users may register new sites.
ar: السماح للأعضاء المتصلين بتسجيل مواقع جديدة.

en: MB
ar: ميغا

en: MB (Leave blank for network default)
ar: ميغا (أتركه فارغاً لاستخدام خيار الشبكة الافتراضي)

en: Mature
ar: للبالغين

en: Max upload file size
ar: أقصى حجم للملف المرفوع

en: Media upload buttons
ar: أدوات رفع الوسائط

en: Menu Settings
ar: إعدادات القوائم

en: Menu setting enables/disables the plugin menus from appearing for non super admins, so that only super admins, not site admins, have access to activate plugins.
ar: في "إعدادات القوائم" يمكنك أن تختار ما هي قوائم الإدارة التي ستظهر في لوحة التحكم لدى أصحاب المواقع الموجودة على الشبكة. إذا قمت بوضع إشارة بجانب (الإضافات) حينها يستطيع أصحاب المواقع تفعيل وتعطيل الإضافات في مواقعهم.

en: Missing email address.
ar: عنوان البريد الإلكتروني ناقص.

en: Missing or invalid site address.
ar: يبدو أنك لم تكتب عنوان الموقع أو أنّ العنوان خاطئ.

en: More
ar: المزيد

[ctx: Multisite active signup type]
en: all
ar: مواقع وعضويات

[ctx: Multisite active signup type]
en: blog
ar: مدونة

[ctx: Multisite active signup type]
en: none
ar: بدون

[ctx: Multisite active signup type]
en: user
ar: أعضاء

en: Multisite only works without the port number in the URL.
ar: المواقع المتعددة تعمل فقط بدون رقم المنفذ في عنوان الموقع.

en: Multisite support is not enabled.
ar: دعم تعدد المواقع غير مفعلة

en: Music
ar: صوت

en: Must be at least 4 characters, letters and numbers only. It cannot be changed, so choose carefully!
ar: يجب أن يتكوّن من 4 خانات على الأقل، يسمح باستخدام حروف وأرقام فقط. لا يمكن التغيير لاحقاً، لذلك كن حذراً!

en: Network Admin Email
ar: البريد الإلكتروني لمدير الشبكة

en: Network Details
ar: تفاصيل الشبكة

en: Network Disable
ar: تعطيل في الشبكة

en: Network Enable
ar: تفعيل في الشبكة

en: Network Name
ar: اسم الشبكة

en: Network Settings
ar: إعدادات الشبكة

en: Network Title
ar: اسم الشبكة

en: Network enabled themes are not shown on this screen.
ar: القوالب المفعّلة في الشبكة لا تظهر في هذه الشاشة.

en: Networks may not be fully compatible with custom wp-content directories.
ar: الشبكات قد لا تكون متوافقة تماماً مع تخصيص مجلدات wp-content.

en: Never
ar: أبداً

en: New %1$s User: %2$s
ar: جديد %1$s عضو: %2$s

en: New Site Registration: %s
ar: تسجيل موقع جديد: %s

en: New Site Settings
ar: إعدادات الموقع الجديد

en: New Site: %1s
    URL: %2s
    Remote IP: %3s
    
    Disable these notifications: %4s
ar: الموقع الجديد: %1s
    رابط الموقع: %2s
    عنوان الآي بي: %3s
    
    إيقاف هذه التنبيهات: %4s

en: New User Registration: %s
ar: تسجيل عضو جديد: %s

en: New User: %1s
    Remote IP: %2s
    
    Disable these notifications: %3s
ar: عضو جديد: %1s
    عنوان الآي بي: %2s
    
    إيقاف هذه التنبيهات: %3s

en: New site created by %1s
    
    Address: http://%2s
    Name: %3s
ar: تمّ إنشاء الموقع الجديد بواسطة %1s
    
    عنوان الموقع: http://%2s
    الاسم: %3s

en: New site settings are defaults applied when a new site is created in the network. These include welcome email for when a new site or user account is registered, and what&#8127;s put in the first post, page, comment, comment author, and comment URL.
ar: في "إعدادات الموقع الجديد" يمكنك تجهيز رسالة الترحيب لكل من الأعضاء (لا يملكون مواقع على الشبكة) أو لأصحاب المواقع الجدد على الشبكة. يمكنك أيضاً تحرير التدوينة الأولى / الصفحة الأولى / التعليق الأول / اسم أول معلّق / رابط أول تعليق. إذا قمت بتغيير هذه الإعدادات ستكون سارية المفعول لحظة تغييرها وسوف تنطبق على كل عضو أو موقع جديد يُضاف للشبكة بعد تغيير الإعدادات.

en: Next
ar: التالي

en: Next Sites
ar: المواقع التالية

en: No site by that name on this system.
ar: لا يوجد موقع بهذا الإسم في هذا النظام.

en: No site defined on this host. If you are the owner of this site, please check <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">Debugging a WordPress Network</a> for help.
ar: لم يتّم تعريف أي موقع على هذا المضيف. إذا كنت صاحب هذا الموقع، يُرجى فحص صفحة <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">تشخيص الأخطاء في شبكة ووردبريس</a> للمزيد من المعلومات.

en: No sites found.
ar: لم يتم إيجاد أي موقع.

en: No theme selected.
ar: لم يتم تحديد أي قالب.

en: No themes found.
ar: لم يتّم إيجاد قوالب.

en: No users found.
ar: لم يتم إيجاد أعضاء.

en: No, Return me to the theme list
ar: لا، أعدني إلى قائمة القوالب

en: Not enough space to upload. %1$s KB needed.
ar: لا تتوفر مساحة كافية للرفع. هناك حاجة لمساحة إضافية -  %1$s كيلو بايت.

en: Note:
ar: ملاحظة:

en: Once the network is created, you may reactivate your plugins.
ar: فور إنشاء الشبكة، يمكنك إعادة تفعيل الإضافات.

en: Once you add this code and refresh your browser, multisite should be enabled. This screen will keep an archive of the added code. You can toggle between Network Admin and Site Admin by clicking on the Howdy (Username) dropdown in the upper right of the administration area.
ar: بعد أن تقوم بإضافة الأكواد التي ذُكرت سابقاً، ثمّ تقوم بإعادة تحميل الصفحة سيتّم تهيئة الشبكة. هذه الشاشة ستبقى تحتوي على الأكواد. يمكنك التنقّل بين "إدارة الشبكة" و "إدارة الموقع" عن طريق النقر على السهم الموجود بجانب اسمك في لوحة التحكم (في الطرف الأيسر من الجزء العلوي من الشاشة، بجانب كلمة "مرحباً").

en: Once you complete these steps, your network is enabled and configured. You will have to log in again.
ar: بعد الانتهاء من تنفيذ الخطوات أعلاه سيتم تمكين الشبكة وستكون جاهزة للعمل. بعدها، يجب عليك تسجيل الدخول من جديد.

en: Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed.
ar: يُسمح بحروف صغيرة (a-z) أو أرقام فقط.

en: Only lowercase letters and numbers allowed
ar: يسمح بحروف صغيرة أو أرقام فقط.

en: Only showing first 5 users.
ar: إظهار أول 5 أعضاء فقط.

en: Only the characters a-z and 0-9 recommended.
ar: ينصح باستخدام الحروف a-z والأرقام 9-0 فقط.

en: Only use this screen once you have updated to a new version of WordPress through Updates/Available Updates (via the Network Administration navigation menu or the Admin Bar). Clicking the Update Network button will step through each site in the network, five at a time, and make sure any database updates are applied.
ar: لتحديث كافة المواقع الموجودة على الشبكة يجب عليك أولاً تحديث الموقع الرئيسي. لتحديث الموقع الرئيسي توجّه إلى (تحديثات > التحديثات المتوفرة). بعد أن قمت بتحديث الموقع الرئيسي، يمكنك الآن تحديث المواقع الموجودة على الشبكة. أنقر على زر \"تحديث الشبكة\" للبدء بعملية التحديث. في كل دفعة سيتم تحديث 5 مواقع حتى يتم الانتهاء من تحديث كافة المواقع الموجودة على الشبكة.

en: Open this theme in the Theme Editor
ar: فتح هذا القالب في محرر القوالب

en: Operational Settings
ar: إعدادات التشغيل

en: Operational settings has fields for the network&#8217;s name and admin email.
ar: في "إعدادات التشغيل" يمكنك اختيار اسم مناسب للشبكة ويمكنك أيضاً تغيير عنوان البريد الإلكتروني.

en: Please <a href="%s">deactivate your plugins</a> before enabling the Network feature.
ar: رجاءً <a href="%s">قم بتعطيل الإضافات</a> قبل تمكين خاصية الشبكة.

en: Please choose whether you would like sites in your WordPress network to use sub-domains or sub-directories. <strong>You cannot change this later.</strong>
ar: من فضلك اختر كيف ترغب أن يتم تسجيل المواقع في شبكتك، كنطاقات فرعية أم كمجلدات فرعية ؟ <strong>لا يمكنك التغيير لاحقاً.</strong>

en: Please complete the configuration steps. To create a new network, you will need to empty or remove the network database tables.
ar: من فضلك أكمل خطوات التهيئة. لإنشاء شبكة جديدة تحتاج أن تقوم بتفريغ أو إزالة جداول قاعدة بيانات الشبكة.

en: Please enter a correct email address
ar: من فضلك أدخل عنوان بريد إلكتروني صحيح

en: Please enter a site name
ar: من فضلك أدخل اسم الموقع

en: Please enter a site title
ar: من فضلك أدخل عنوان الموقع

en: Please enter a username
ar: من فضلك أدخل اسم مستخدم

en: Please make sure the Apache <code>mod_rewrite</code> module is installed as it will be used at the end of this installation.
ar: من فضلك تأكّد أنّ <code>mod_rewrite</code> مثبّت على خادمك لأننا سنحتاجه في المراحل الأخيرة من عملية تنصيب الشبكة.

en: Please try again!
ar: الرجاء المحاولة مرة أخرى!

en: Primary Site
ar: الموقع الرئيسي

en: Privacy:
ar: الخصوصية:

en: Read the <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">bug report</a> page. Some of the guidelines there may help you figure out what went wrong.
ar: اقرأ<a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">تقرير الخطأ</a>. بعض المبادئ التوجيهية هناك قد تساعدك في معرفة الخطأ الذي حصل.

en: Registration Settings
ar: إعدادات التسجيل

en: Registration and support emails will come from this address. An address such as <code>support@%s</code> is recommended.
ar: رسائل التسجيل والدعم الفني ستصدر من هذا البريد الإلكتروني، مفضّل استخدام بريد مشابه لـ <code>support@%s</code>

en: Registration has been disabled.
ar: تم إيقاف التسجيل.

en: Registration is disabled.
ar: التسجيل معطّل.

en: Registration notification
ar: إشعار تسجيل

en: Registration settings can disable/enable public signups. If you let others sign up for a site, install spam plugins. Spaces, not commas, should separate names banned as sites for this network.
ar: في "إعدادات التسجيل" يمكنك تعطيل التسجيل كلياً أو اختيار نوع التسجيل المناسب لك. إذا سمحت بالتسجيل مفضّل أن تقوم بتركيب إضافات للتصدي للتعليقات المزعجة. في حقل "الأسماء الممنوعة" أفصل الأسماء بفراغات وليس بفواصل!

en: Remember, once deleted your site cannot be restored.
ar: تذكّر، في حال قمت بحذف موقعك لن تتمكّن من إستعادته!

en: Return to Dashboard
ar: العودة للصفحة الرئيسية

en: Select a user to change role.
ar: اختر العضو الذي تريد تغيير رتبته.

en: Select a user to remove.
ar: اختر عضواً تريد حذفه.

en: Send the network admin an email notification every time someone registers a site or user account.
ar: أرسل إشعار بالبريد الإلكتروني لمدير الشبكة في كل مرة يتم فيها تسجيل موقع أو تسجيل عضو.

en: Server Address
ar: رابط الخادم

en: Signup
ar: تسجيل

en: Site Address
ar: رابط الموقع

en: Site Admin is now Super Admin (we highly encourage you to get yourself a cape!).
ar: "مدير الموقع" أصبح اسمه الآن "المدير العام".

en: Site Domain:
ar: نطاق (دومين) الموقع:

en: Site Name:
ar: اسم الموقع:

en: Site Title:
ar: عنوان الموقع:

en: Site Upload Space Quota
ar: مساحة الرفع المتاحة للموقع

en: Site activated.
ar: تم تفعيل الموقع.

en: Site added.
ar: تم إضافة الموقع.

en: Site already exists.
ar: الموقع موجود مسبقاً.

en: Site archived.
ar: تم أرشفة الموقع.

en: Site deactivated.
ar: تمّ تعطيل الموقع.

en: Site deleted.
ar: تم حذف الموقع.

en: Site info updated.
ar: تمّ تحديث معلومات الموقع.

en: Site marked as spam.
ar: تمّت الإشارة للموقع كموقع مزعج.

en: Site name must be at least 4 characters
ar: اسم الموقع يجب أن يتكوّن من 4 خانات على الأقل

en: Site options updated.
ar: تمّ تحديث خيارات الموقع.

en: Site registration has been disabled.
ar: تم تعطيل التسجيل في الموقع.

en: Site removed from spam.
ar: تم إزالة الموقع من السبام.

en: Site unarchived.
ar: تمّ إلغاء أرشفة الموقع.

en: Site upload space
ar: مساحة الرفع المخصّصة

en: Site: %s
ar: الموقع: %s

en: Sites deleted.
ar: تم حذف المواقع.

en: Sites marked as spam.
ar: تمّت الإشارة للمواقع كمواقع مزعجة.

en: Sites removed from spam.
ar: تم إخراج الموقع من صندوق السبام.

en: Sites you are already a member of:
ar: حالياً، أنت عضو في المواقع التالية:

en: Sorry, new registrations are not allowed at this time.
ar: المعذرة، حالياً لا يُسمح بالتسجيل.

en: Sorry, site names may not contain the character &#8220;_&#8221;!
ar: المعذرة, أسماء المواقع لا يمكنها أن تحتوي على الرمز &#8220;_&#8221;!

en: Sorry, site names must have letters too!
ar: المعذرة، اسم الموقع يجب أن يحتوي على حروف أيضاً!

en: Sorry, that email address is already used!
ar: المعذرة، عنوان البريد الإلكتروني هذا مستخدم مسبقاً!

en: Sorry, that email address is not allowed!
ar: المعذرة، عنوان البريد الإلكتروني هذا غير مسموح!

en: Sorry, that site already exists!
ar: المعذرة، هذا الموقع موجود مسبقا!

en: Sorry, that site is reserved!
ar: عذراً، هذا الموقع محجوز!

en: Sorry, that username already exists!
ar: المعذرة، اسم المستخدم هذا موجود مسبقاً.

en: Sorry, usernames may not contain the character &#8220;_&#8221;!
ar: المعذرة, اسم المستخدم لا يمكنه أن يحتوي على الرمز &#8220;_&#8221;!

en: Sorry, usernames must have letters too!
ar: المعذرة، اسم المستخدم يجب أن يحتوي على حروف أيضاً!

en: Sorry, you have used your space allocation. Please delete some files to upload more files.
ar: عذراً، لقد استخدمت كامل المساحة المخصصّة لك. عليك حذف بعض الملفات حتى تتمكّن من رفع ملفات أخرى.

en: Sorry, you may not use that site name.
ar: المعذرة، لا يمكنك استخدام هذا الاسم للموقع.

en: Sorry, you must delete files before you can upload any more.
ar: المعذرة، يتوجّب عليك حذف ملفات قبل أن تتمكّن من رفع المزيد من الملفات.

en: Still waiting for your email?
ar: لا زلت تنتظر وصول الرسالة للبريد الإلكتروني؟

en: Sub-directories
ar: مجلدات فرعية

en: Sub-directory Install
ar: تنصيب في مجلد فرعي

en: Sub-domain Install
ar: تنصيب في مجلد فرعي

en: Sub-domains
ar: نطاقات فرعية

en: Success
ar: نجاح

en: Super Admin <span class="count">(%s)</span> | Super Admins <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: مدير عام <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: مدير عام <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: مدير عام <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: مدير عام <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: مدير عام <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: مدير عام <span class="count">(%s)</span>

en: Super admins can no longer be added on the Options screen. You must now go to the list of existing users on Network Admin > Users and click on Username or the Edit action link below that name. This goes to an Edit User page where you can check a box to grant super admin privileges.
ar: لإضافة مدير عام عليك التوجه إلى (إدارة الشبكة > كافة الأعضاء) ومن هناك يمكنك تحرير أي عضو موجود في قائمة الأعضاء ومنحه امتيازات مدير عام.

en: Thank you for Updating! Please visit the <a href="%s">Update Network</a> page to update all your sites.
ar: شكراً للتحديث! من فضلك قم بزيارة صفحة <a href="%s">تحديث الشبكة</a> لتحديث جميع المواقع الموجودة على الشبكة.

en: Thank you for using %s, your site has been deleted. Happy trails to you until we meet again.
ar: شكراً لك لاستخدام %s، موقعك تم حذفه نهائياً. نتمنى لك السعادة في حياتك حتى نلتقي مجدداً :-)

en: Thank you. Please check your email for a link to confirm your action. Your site will not be deleted until this link is clicked.
ar: شكراً لك، رجاءً افحص بريدك الإلكتروني حيث تمّ إرسال رسالة تحتوي على رابط لتأكيد الحذف. موقعك لن يتم حذفه ما لم تقم بالنقر على رابط تأكيد الحذف.

en: That email address has already been used. Please check your inbox for an activation email. It will become available in a couple of days if you do nothing.
ar: عنوان البريد الإلكتروني هذا مسجّل لدينا مسبقاً. يرجى فحص صندوق الوارد في بريدك الإلكتروني ربما تجد هناك رسالة التفعيل. عموماً، سيكون عنوان البريد الإلكتروني هذا متاحاً للتسجيل مجدّداً خلال يومين وذلك في حال لم تقم بعمل شيء.

en: That name is not allowed
ar: هذا الاسم غير مسموح

en: That site does not exist. Please try <a href="%s">%s</a>.
ar: هذه الموقع غير موجود، الرجاء محاولة <a href="%s">%s</a>.

en: That site is currently reserved but may be available in a couple days.
ar: هذا الموقع محجوز حالياً لكن هناك احتمال أن يصبح متوفراً خلال يومين.

en: That user does not exist.
ar: هذا العضو غير موجود.

en: That username is already activated.
ar: لقد تم تفعيل اسم المستخدم مسبقاً.

en: That username is currently reserved but may be available in a couple of days.
ar: اسم المستخدم محجوز حالياً لكن من الممكن أن يكون متوفراً خلال يومين.

en: That username is not allowed
ar: اسم المستخدم هذا غير مسموح به

en: The <code>%1$s</code> file is deprecated. Please remove it and update your server rewrite rules to use <code>%2$s</code> instead.
ar: الملف <code>%1$s</code> قديم وتوقّف دعمه. من فضلك قم بحذفه وحاول التحديث بواسطة <code>%2$s</code>.

en: The Network creation panel is not for WordPress MU networks.
ar: لوحة إنشاء شبكة ليست لشبكات ووردبريس متعددة المستخدمين.

en: The Right Now box provides the network administrator with links to the screens to either create a new site or user, or to search existing users and sites. Screen for Sites and Users are also accessible through the left-hand navigation in the Network Admin section.
ar: في صندوق (إحصائيات) ستشاهد كم عدد المواقع المستضافة على الشبكة وكم عدد الأعضاء الكلي. في نفس الصندوق هناك روابط لإنشاء موقع أو عضو جديد، كما يمكنك إجراء بحث في هذا الصندوق عن مواقع أو أعضاء مسجلين في الشبكة.

en: The URL for the first comment on a new site.
ar: رابط أول تعليق في الموقع الجديد.

en: The author of the first comment on a new site.
ar: اسم كاتب أول تعليق في الموقع الجديد.

en: The bulk action will permanently delete selected users, or mark/unmark those selected as spam. Spam users will have posts removed and will be unable to sign up again with the same email addresses.
ar: يمكنك الاستعانة بالقائمة المنسدلة (فوق قائمة الأعضاء في جهة اليمين) لتنفيذ أوامر مختلفة على عدة أعضاء دفعةً واحدة. اختيار الأمر "حذف" سيؤدي إلى حذف العضو نهائياً. اختيار الأمر "مزعج" سيؤدي إلى نقل العضو إلى صندوق المزعجين (سبام) وسيؤدي أيضاً إلى حذف جميع المواضيع المكتوبة بواسطته. العضو المزعج لن يتمكّن من التسجيل مرة أخرى مستخدماً نفس عنوان البريد الإلكتروني.

en: The choice of subdirectory sites is disabled if this setup is more than a month old because of permalink problems with &#8220;/blog/&#8221; from the main site. This disabling will be addressed soon in a future version.
ar: في حال كان عمر هذا الموقع أكثر من شهر فهناك احتمال كبير أنك لن تكون قادراً على إنشاء مواقع في مجلدات فرعية على الشبكة وسبب المشكلة له علاقة بالروابط الدائمة. سيتم العمل على حل هذه المشكلة في النسخ الجديدة القادمة.

en: The constant <code>VHOST</code> <strong>is deprecated</strong>. Use the boolean constant <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> in wp-config.php to enable a subdomain configuration. Use is_subdomain_install() to check whether a subdomain configuration is enabled.
ar: المتغيّر <code>VHOST</code> أصبح <strong>خارج الاستخدام</strong>. يمكنك استخدام المتغيّر <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> في ملف wp-config.php لتمكين النطاقات الفرعية. استخدم is_subdomain_install() للتأكّد إذا تمّ تمكين النطاقات الفرعية.

en: The constant DO_NOT_UPGRADE_GLOBAL_TABLES cannot be defined when creating a network.
ar: لا يمكن تعريف المتغيّر DO_NOT_UPGRADE_GLOBAL_TABLES أثناء إنشاء شبكة.

en: The first comment on a new site.
ar: النص الافتراضي الذي سيظهر في أول تعليق في الموقع الجديد.

en: The first page on a new site.
ar: النص الافتراضي الذي سيظهر في أول صفحة في الموقع الجديد.

en: The first post on a new site.
ar: النص الافتراضي الذي سيظهر في أول تدوينة في الموقع الجديد.

en: The following words are reserved for use by WordPress functions and cannot be used as blog names: <code>%s</code>
ar: هذه الكلمات مخصصة لاستعمال برنامج ووردبريس ولا يمكنك تسجيلها كأسماء مواقع: <code>%s</code>

en: The internet address of your network will be <code>%s</code>.
ar: رابط الشبكة سيكون <code>%s</code>.

en: The main site in a sub-directory install will need to use a modified permalink structure, potentially breaking existing links.
ar: لأنّ الموقع الرئيسي موجود في داخل مجلد فرعي، إذاً هناك حاجة لإجراء تعديل على مبنى الروابط الدائمة الشيء الذي قد يؤدي إلى حصول خلل في الروابط الموجودة حالياً.

en: The media upload buttons to display on the &#8220;Write Post&#8221; page. Make sure you update the allowed upload file types below as well.
ar: المقصود هو أزرار إدراج/رفع الوسائط التي سيتم عرضها في صفحة "أضف تدوينة جديدة" وتحديداً فوق المحرر المرئي/HTML. بعد تحديد الأزرار تأكّد أيضاً من أنواع الملفات المسموح برفعها أدناه.

en: The menu is for editing information specific to individual sites, particularly if the admin area of a site is unavailable.
ar: في هذه الشاشة يمكنك إجراء تعديلات على موقع معيّن في الشبكة.

en: The next screen for Network Setup will give you individually-generated lines of code to add to your wp-config.php and .htaccess files. Make sure the settings of your FTP client make files starting with a dot visible, so that you can find .htaccess; you may have to create this file if it really is not there. Make backup copies of those two files.
ar: بعد النقر على زر \"تنصيب\" سيتم نقلك إلى شاشة جديدة تحتوي على بعض الأكواد التي يجب عليك إضافتها إلى ملفي wp-config.php و htaccess. انتبه فقط أن ملف (htaccess.) توجد قبله نقطة. أحياناً تحتاج أن تقوم  بإنشاء ملف htaccess.  يدوياً إذا كان غير موجوداً.

en: The original configuration steps are shown here for reference.
ar: أدناه، يمكنك مراجعة خطوات التعديل المطلوبة لتمكين الشبكة.

en: The primary site you chose does not exist.
ar: الموقع الرئيسي الذي اخترته غير موجود.

en: The site %s is yours.
ar: تمّ إنشاء موقعك الجديد - %s

en: The site ID is used internally, and is not shown on the front end of the site or to users/viewers.
ar: رقم ID  الذي يظهر في قائمة المواقع يستخدم فقط لأغراض الإدارة ولن يظهر للعضو المشترك.

en: The site is already active.
ar: لقد تم تفعيل هذا الموقع مسبقاً.

en: The user is already active.
ar: هذا العضو مُفعّل مسبقاً.

en: The username and password will be mailed to this email address.
ar: سيتم إرسال اسم المستخدم وكلمة المرور إلى عنوان البريد الإلكتروني المسجّل أعلاه.

en: The welcome email sent to new site owners.
ar: رسالة الترحيب التي يتم إرسالها لأصحاب المواقع الجديدة في الشبكة.

en: The welcome email sent to new users.
ar: رسالة الترحيب التي يتم إرسالها للأعضاء الجدد.

en: Theme
ar: قالب

en: Theme disabled. | %s themes disabled.
ar[0]: تمّ تعطيل القالب.
ar[1]: تمّ تعطيل القالب.
ar[2]: تمّ تعطيل قالبين.
ar[3]: تمّ تعطيل %s قوالب.
ar[4]: تمّ تعطيل %s قالب.
ar[5]: تمّ تعطيل %s قالب.

en: Theme enabled. | %s themes enabled.
ar[0]: لم يتم تفعيل أي قالب.
ar[1]: تمّ تفعيل قالب واحد.
ar[2]: تمّ تفعيل قالبين.
ar[3]: تمّ تفعيل %s قوالب.
ar[4]: تمّ تفعيل %s قالب.
ar[5]: تمّ تفعيل %s قالب.

en: Themes %s
ar: قوالب %s

en: Themes can be enabled on a site by site basis by the network admin on the Edit Site screen (which has a Themes tab); get there via the Edit action link on the All Sites screen. Only network admins are able to install or edit themes.
ar: إذا رغبت أن تمنح صاحب موقع ما المزيد من القوالب أو الامتيازات الأخرى فيمكنك تحرير موقعه بشكل منفصل وذلك عن طريق الدخول إلى صفحة (كافة المواقع) ومن ثم النقر على رابط "تحرير" للدخول إلى إعدادات وخيارات ذلك الموقع. ستلاحظ وجود تبويب خاص بالقوالب من خلاله تستطيع إتاحة قوالب معيّنة لهذا الموقع. فقط مدير الشبكة يستطيع أن يقوم بتنصيب أو تحرير قوالب.

en: There was a problem, please correct the form below and try again.
ar: حصل خطأ ما، فضلاً قم بتصحيح البيانات بالأسفل وحاول مجدداً.

en: There was an error creating the user.
ar: حصل خطأ ما أثناء انشاء العضو.

en: This file is too big. Files must be less than %1$s KB in size.
ar: الملف كبير جداً. يجب على الملفات أن يكون حجمها أقل من %1$s كيلو بايت.

en: This file is too big. Files must be less than %d KB in size.
ar: هذا الملف كبير جداً. يجب على الملفات أن يكون حجمها أقل من %d كيلوبايت.

en: This is the main table of all sites on this network. Switch between list and excerpt views by using the icons above the right side of the table.
ar: في القائمة أدناه تظهر لك جميع المواقع الموجودة على الشبكة. فوق قائمة المواقع (من جهة اليسار) تشاهد أيقونتين. الأيقونة الأولى تعرض قائمة المواقع بشكل مبسّط بينما الأيقونة الثانية تظهر لك نفس القائمة مع المزيد من المعلومات عن كل موقع.

en: This screen allows you to configure a network as having subdomains (<code>site1.example.com</code>) or subdirectories (<code>example.com/site1</code>). Subdomains require wildcard subdomains to be enabled in Apache and DNS records, if your host allows it.
ar: في هذه الشاشة يمكنك إعداد شبكة مواقع. هذه المواقع ممكن أن تكون على نطاقات فرعية (<code>site1.example.com</code>) وممكن أن تكون في مجلدات فرعية (<code>example.com/site1</code>). حتى تكون المواقع على نطاقات فرعية يجب تمكين ال (wildcard subdomains) في خادم الأباتشي (Apache) وفي سجلات نظام اسم النطاق (DNS records). إذا لم تكن أنت صاحب الخادم تواصل مع مستضيفك لفحص ما إذا كان الأمر متاحاً لإجراء هذه التعديلات.

en: This screen enables and disables the inclusion of themes available to choose in the Appearance menu for each site. It does not activate or deactivate which theme a site is currently using.
ar: في هذه الشاشة يمكنك أن تختار ما هي القوالب التي تريدها أن تكون متاحة للاستخدام لدى أصحاب المواقع في الشبكة. الخيارات أدناه لا تؤدي إلى تفعيل أو تعطيل القالب المستخدم في الموقع الرئيسي. لاختيار قالب للموقع الرئيسي توجه إلى صفحة (القوالب) الموجودة في قوائم الإدارة، وتحديداً في قائمة (المظهر).

en: This screen is for Super Admins to add new sites to the network. This is not affected by the registration settings.
ar: في هذه الشاشة يستطيع المدير العام أن يضيف مواقع جديدة إلى الشبكة. إعدادات التسجيل لا يوجد لها تأثير هنا.

en: This screen sets and changes options for the network as a whole. The first site is the main site in the network and network options are pulled from that original site&#8217;s options.
ar: هذه الشاشة تحتوي على خيارات وإعدادات كثيرة للتحكّم بالشبكة. الموقع الأول في الشبكة هو عملياً الموقع الرئيسي ومنه تستمد باقي المواقع على الشبكة، الخيارات والإعدادات.

en: This screen shows an individual user all of their sites in this network, and also allows that user to set a primary site. He or she can use the links under each site to visit either the frontend or the dashboard for that site.
ar: في هذه الشاشة تظهر لكل عضو قائمة المواقع التي لديه في الشبكة. يستطيع العضو أن يحدّد موقعاً رئيسياً من بين المواقع التي يملكها في الشبكة. يستطيع العضو أن ينقر على رابط "زيارة" للتوجه إلى الصفحة الرئيسية في موقعه ويستطيع أيضاً أن ينقر على رابط "لوحة التحكم" للتوجه إلى لوحة التحكم في موقعه.

en: This site has been archived or suspended.
ar: هذا الموقع تمت أرشفته أو تم إيقافه.

en: This site has not been activated yet. If you are having problems activating your site, please contact <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>.
ar: هذا الموقع لم يتم تفعيله بعد، إن كنت تعاني من مشاكل في تفعيل موقعك يرجى مراسلة <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>.

en: This table shows all users across the network and the sites to which they are assigned.
ar: في هذه الشاشة تظهر قائمة جميع الأعضاء في الشبكة وأمام كل عضو يظهر رابط موقعه الخاص.

en: This theme may be active on other sites in the network. | These themes may be active on other sites in the network.
ar[0]: هذا القالب قد يكون مفعلاً بمواقع أخرى على الشبكة.
ar[1]: هذا القالب قد يكون مفعلاً بمواقع أخرى على الشبكة.
ar[2]: هذه القوالب قد تكون مفعّلة بمواقع أخرى على الشبكة.
ar[3]: هذه القوالب قد تكون مفعّلة بمواقع أخرى على الشبكة.
ar[4]: هذه القوالب قد تكون مفعّلة بمواقع أخرى على الشبكة.
ar[5]: هذه القوالب قد تكون مفعّلة بمواقع أخرى على الشبكة.

en: This unique authentication key is also missing from your <code>wp-config.php</code> file. | These unique authentication keys are also missing from your <code>wp-config.php</code> file.
ar[0]: مفتاح التحقّق هذا مفقود أيضاً من ملف <code>wp-config.php</code>.
ar[1]: مفتاح التحقّق هذا مفقود أيضاً من ملف <code>wp-config.php</code>.
ar[2]: مفاتيح التحقّق هذه مفقودة أيضاً من ملف <code>wp-config.php</code>.
ar[3]: مفاتيح التحقّق هذه مفقودة أيضاً من ملف <code>wp-config.php</code>.
ar[4]: مفاتيح التحقّق هذه مفقودة أيضاً من ملف <code>wp-config.php</code>.
ar[5]: مفاتيح التحقّق هذه مفقودة أيضاً من ملف <code>wp-config.php</code>.

en: This user has elected to delete their account and the content is no longer available.
ar: هذا العضو اختار أن يحذف حسابه ولذلك المحتوى لم يعد متوفراً.

en: To activate your blog, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
    
    After you activate, you can visit your site here:
    
    %s
ar: لتفعيل المدوّنة، أنقر من فضلك على الرابط:
    
    %s
    
    بعد التفعيل، ستصلك رسالة جديدة تحتوي على بيانات الدخول.
    
    بعد التفعيل، يمكنك زيارة الموقع هنا:
    
    %s

en: To activate your user, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
ar: لتفعيل اسم المستخدم، أنقر من فضلك على الرابط:
    
    %s
    
    بعد التفعيل ستصلك رسالة أخرى تحتوي على بيانات الدخول.

en: To make your installation more secure, you should also add:
ar: حتى تكون عملية التركيب أكثر أماناً من المفضّل أن تقوم بإضافة:

en: Transfer or delete posts and links before deleting users.
ar: قم بحذف أو نقل التدوينات والروابط قبل حذف الأعضاء.

en: Unarchive
ar: إلغاء الأرشفة

en: Until WordPress 3.0, running multiple sites required using WordPress MU instead of regular WordPress. In version 3.0, these applications have merged. If you are a former MU user, you should be aware of the following changes:
ar: قبل إصدار النسخة 3.0 من ووردبريس كانت هناك حاجة لتركيب سكربت منفصل اسمه WordPress MU (ووردبريس متعدّد المستخدمين) لإنشاء وإدارة عدة مدونات. في إصدارة ووردبريس 3.0 تمّ دمج سكربت ووردبريس متعدّد المستخدمين مع نسخة ووردبريس العامة. إذا كنت مستخدماً سابقاً لسكربت ووردبريس متعدّد المستخدمين عليك أن تنتبه لبعض التغييرات:

en: Up until WordPress version 3.0, what is now called a Multi-site Network had to be installed separately as WordPress MU (multi-user).
ar: قبل صدور نسخة ووردبريس 3.0 كانت هناك حاجة لتركيب سكربت آخر اسمه MU لإنشاء شبكة مواقع. في النسخة الثالثة من ووردبريس تم دمج هذا السكربت مع سكربت ووردبريس العام وأطلق عليه الإسم Multi-site Network (شبكة المواقع المتعدّدة).

en: Update <code>siteurl</code> and <code>home</code> as well.
ar: تحديث <code>siteurl</code> و <code>home</code> كذلك.

en: Update Network
ar: تحديث الشبكة

en: Updates
ar: تحديثات

en: Upload Settings
ar: إعدادات الرفع

en: Upload file types
ar: أنواع الملفات المسموح رفعها

en: Upload settings control the size of the uploaded files and the amount of available upload space for each site. You can change the default value for specific sites when you edit a particular site. Allowed file types are also listed (space separated only).
ar: في "إعدادات الرفع" يمكنك تحديد مساحة الرفع الممنوحة لكل موقع على الشبكة. يمكنك أيضاً تحديد أقصى حجم للملف الواحد المرفوع كما يمكنك تحديد أنواع الملفات المسموح برفعها.

en: Used: %1s%% of %2s
ar: المستخدم: %1s%% من %2s

en: User accounts may be registered.
ar: السماح بتسجيل عضويات.

en: User created.
ar: تمّ إنشاء العضو.

en: User deleted.
ar: تم حذف العضو.

en: User is already a member of this site.
ar: هذا العضو موجود مسبقاً في هذا الموقع.

en: User registration has been disabled.
ar: تم تعطيل التسجيل في الموقع.

en: Username and password will be mailed to the above email address.
ar: اسم المستخدم وكلمة المرور سيتم إرسالهما إلى عنوان البريد الإلكتروني المسجّل أعلاه.

en: Username must be at least 4 characters
ar: اسم المستخدم يجب أن يتكوّن من 4 خانات على الأقل

en: Username:
ar: اسم المستخدم:

en: Users are not allowed to register these sites. Separate names by spaces.
ar: لا يسمح للأعضاء باختيار هذه الأسماء لمواقعهم. أفصل الأسماء بفراغ.

en: Users deleted.
ar: تمّ حذف الأعضاء.

en: Users marked as spam.
ar: تمتّ الإشارة للأعضاء كأعضاء مزعجين (سبام).

en: Users removed from spam.
ar: تمّ إخراج الأعضاء من صندوق السبام (المزعجين).

en: Users who are signed up to the network without a site are added as subscribers to the main or primary dashboard site, giving them profile pages to manage their accounts. These users will only see Dashboard and My Sites in the main navigation until a site is created for them.
ar: العضو الذين ينضم للشبكة بدون أن يكون لديه موقع في الشبكة (أي أنه يملك حساب مستخدم فقط) ستكون رتبته الافتراضية "مشترك". عندما يدخل هذا العضو إلى لوحة التحكم الخاصة به سيشاهد 3 صفحات وهي (الصفحة الرئيسية للوحة التحكم) وفيها تظهر بعض الإحصائيات، (مواقعي) وفيها تظهر قائمة المواقع التابعة له، (حسابك) وهي عملياً الصفحة التي تحتوي على إعدادات العضو الشخصية. عندما يقوم العضو بتسجيل موقع في الشبكة ستظهر له المزيد من قوائم الإدارة في لوحة التحكم حتى يستطيع إدارة موقعه.

en: Videos
ar: فيديو

en: View Site
ar: مشاهدة الموقع

en: Visit
ar: زيارة

en: Visit Dashboard
ar: زيارة الصفحة الرئيسية في لوحة التحكم

en: Visit Theme Site
ar: زيارة موقع القالب

en: Visit theme homepage
ar: زيارة صفحة القالب

en: Visit to go to the frontend site live.
ar: زيارة: سيؤدي إلى نقلك للصفحة الرئيسية للموقع.

en: Wait a little longer. Sometimes delivery of email can be delayed by processes outside of our control.
ar: انتظر قليلاً، أحياناً عملية إيصال الرسائل يمكن أن تتأخر لأسباب خارجة عن سيطرتنا.

en: Warning!
ar: تحذير!

en: Warning! Problem updating %1$s. Your server may not be able to connect to sites running on it. Error message: <em>%2$s</em>
ar: تحذير! مشكلة في تحديث %1$s. يبدو أنّ الخادم غير قادر على الاتصال بالمواقع الموجودة عليه. رسالة الخطأ: <em>%2$s</em>

en: Warning! User %s cannot be deleted.
ar: تحذير! لا يمكن حذف العضو %s.

en: Warning! User cannot be deleted. The user %s is a network admnistrator.
ar: تحذير! لا يمكن حذف هذا العضو. العضو %s هو مدير الشبكة.

en: Warning! User cannot be modified. The user %s is a network administrator.
ar: تحذير! لا يمكن تعديل العضو, العضو %s هو مدير الشبكة.

en: Warning! WordPress encrypts user cookies, but you must add the following lines to <strong>wp-config.php</strong> for it to be more secure.
ar: تحذير! وورد بريس يشفّر ملفات الكوكيز الخاصة بالعضو، لكن يجب عليك إضافة السطر التالي إلى ملف <strong>wp-config.php</strong> لرفع مستوى الأمان.

en: Warning:
ar: تحذير:

en: We recommend you change your siteurl to <code>%1$s</code> before enabling the network feature. It will still be possible to visit your site using the <code>www</code> prefix with an address like <code>%2$s</code> but any links will not have the <code>www</code> prefix.
ar: ننصحك بتغيير رابط الموقع لـ <code>%1$s</code> قبل تمكين خاصية الشبكة. سيبقى ممكناً زيارة موقعك مع بادئة "www" في العنوان مثل <code>%2$s</code> لكن الروابط لن تحتوي على البادئة "www".

en: We send your registration email to this address. (Double-check your email address before continuing.)
ar: ستتم مراسلتك على هذا العنوان. تأكد جيداً من صحة عنوان البريد الإلكتروني قبل المتابعة.

en: Welcome Email
ar: رسالة الترحيب بأصحاب المواقع

en: Welcome User Email
ar: رسالة الترحيب بالأعضاء الجدد

en: Welcome back, %s. By filling out the form below, you can <strong>add another site to your account</strong>. There is no limit to the number of sites you can have, so create to your heart&#8217;s content, but write responsibly!
ar: مرحباً بعودتك، %s. يمكنك ملء الحقول أدناه <strong>لإضافة موقع جديد إلى حسابك</strong>. لا يوجد تحديد على عدد المواقع التي يمكنك إنشاؤها، نرجو ان تستخدم المواقع بما يفيدك ويفيد غيرك.

en: Welcome to the Network installation process!
ar: مرحباً بك، في هذه الصفحة يمكنك البدء بتنصيب شبكة جديدة!

en: What should be done with posts and links owned by <em>%s</em>?
ar: ماذا يجب أن يحصل للتدوينات و الروابط التي تمّ إضافتها بواسطة %s ؟

en: What would you like to call your network?
ar: أي اسم ترغب أن تطلقه على شبكتك؟

en: What you would like to call this website.
ar: ماذا تود أن يكون اسم هذا الموقع.

en: WordPress &rsaquo; Confirm your action
ar: ووردبريس &rsaquo; تأكيد العملية

en: Yes, Delete this theme | Yes, Delete these themes
ar[0]: نعم، إحذف هذا القالب
ar[1]: نعم، إحذف هذا القالب
ar[2]: نعم, إحذف هذه القوالب
ar[3]: نعم, إحذف هذه القوالب
ar[4]: نعم, إحذف هذه القوالب
ar[5]: نعم, إحذف هذه القوالب

en: You are about to activate the site %s
ar: أنت على وشك تفعيل الموقع %s

en: You are about to archive the site %s.
ar: أنت على وشك أرشفة الموقع %s.

en: You are about to deactivate the site %s
ar: أنت على وشك تعطيل الموقع %s

en: You are about to delete the site %s.
ar: أنت على وشك حذف الموقع  %s.

en: You are about to mark the site %s as spam.
ar: أنت على وشك الإشارة للموقع %s كموقع مزغج.

en: You are about to remove the following theme: | You are about to remove the following themes:
ar[0]: أنت على وشك حذف القالب التالي:
ar[1]: أنت على وشك حذف القالب التالي:
ar[2]: أنت على وشك حذف القوالب التالية:
ar[3]: أنت على وشك حذف القوالب التالية:
ar[4]: أنت على وشك حذف القوالب التالية:
ar[5]: أنت على وشك حذف القوالب التالية:

en: You are about to unarchive the site %s.
ar: أنت على وشك إلغاء أرشفة الموقع %s.

en: You are about to unspam the site %s.
ar: أنت على وشك إخراج الموقع %s من قائمة المواقع المزعجة.

en: You are logged in already. No need to register again!
ar: أنت متصّل! لا توجد حاجة للتسجيل مرة أخرى.

en: You are not allowed to change the current site.
ar: لا يسمح لك بتغيير الموقع الحالي.

en: You are not allowed to delete the site.
ar: لا يُسمح لك بحذف الموقع.

en: You attempted to access the "%1$s" dashboard, but you do not currently have privileges on this site. If you believe you should be able to access the "%1$s" dashboard, please contact your network administrator.
ar: أنت تحاول الوصول إلى لوحة تحكّم "%1$s"، لكنك لا تملك صلاحية كافية. إذا كنت تعتقد أنه من المفروض أن تكون لديك صلاحيات للوصول إلى لوحة تحكم "%1$s"، يرجى إذاً التواصل مع مدير الشبكة.

en: You can also go to the user&#8217;s profile page by clicking on the individual username.
ar: يمكنك أيضاً الانتقال إلى صفحة العضو الشخصية (profile) بواسطة النقر مباشرةً على اسم المستخدم.

en: You can make an existing user an additional super admin by going to the Edit User profile page and checking the box to grant that privilege.
ar: يمكنك تحرير أي عضو في القائمة أدناه ومنحه امتيازات مدير عام في الشبكة.

en: You can sort the table by clicking on any of the bold headings and switch between list and excerpt views by using the icons in the upper right.
ar: فوق قائمة الأعضاء (من جهة اليسار) تشاهد أيقونتين. الأيقونة الأولى تعرض قائمة الأعضاء بشكل مبسّط بينما الأيقونة الثانية تظهر لك نفس القائمة مع المزيد من المعلومات عن كل عضو.

en: You can update all the sites on your network through this page. It works by calling the update script of each site automatically. Hit the link below to update.
ar: يمكنك تحديث جميع المواقع الموجودة على الشبكة من خلال هذه الصفحة. سيتم تحديث كل موقع على حدة. فقط أنقر على الزر أدناه للبدء بالتحديث.

en: You cannot delete a theme while it is active on the main site.
ar: لا يمكنك حذف قالب مفعّل في الموقع الرئيسي.

en: You cannot install a network of sites with your server address.
ar: لا بإمكانك تنصيب شبكة مواقع باستخدام عنوان الخادم.

en: You cannot use port numbers such as <code>%s</code>.
ar: لا يمكنك استخدام أرقام منافذ مثل <code>%s</code>.

en: You cannot use that email address to signup. We are having problems with them blocking some of our email. Please use another email provider.
ar: لا يمكنك استخدام عنوان هذا البريد الإلكتروني للتسجيل لأننا نواجه مشكلة مع هذه العناوين من ناحية استلام الرسائل. يرجى استخدام عنوان بريد إلكتروني مختلف من مزوّد آخر.

en: You do not appear to have any themes available at this time.
ar: يبدو أنه لا توجد قوالب متوفرة لديك حتى الآن.

en: You do not have permission to access this page.
ar: ليس لديك الصلاحيات الكافية للوصول إلى هذه الصفحة.

en: You do not have permission to delete that site.
ar: لا تملك صلاحيات كافية لحذف هذا الموقع.

en: You do not have sufficient permissions to add sites to this network.
ar: لا تملك صلاحيات كافية لإضافة مواقع جديدة إلى هذه الشبكة.

en: You do not have sufficient permissions to add users to this network.
ar: لا تملك صلاحيات كافية لإضافة أعضاء إلى هذه الشبكة.

en: You do not have sufficient permissions to delete themes for this site.
ar: لا تملك صلاحيات كافية لحذف قوالب في هذا الموقع.

en: You do not have sufficient permissions to delete this site.
ar: ليس لديك الصلاحيات الكافية لحذف هذا الموقع.

en: You do not have sufficient permissions to edit this site.
ar: ْلا تملك صلاحيات كافية لتحرير هذا الموقع.

en: You do not have sufficient permissions to manage network themes.
ar: لا تملك صلاحيات كافية لإدارة القوالب في هذه الشبكة.

en: You do not have sufficient permissions to manage themes for this site.
ar: لا تملك صلاحيات كافية لإدارة قوالب هذا الموقع.

en: You do not have sufficient permissions to view this page.
ar: ليس لديك الصلاحيات الكافية لمشاهدة هذه الصفحة.

en: You have been added to this site. Please visit the <a href="%s">homepage</a> or <a href="%s">login</a> using your username and password.
ar: تمّت إضافتك لهذا الموقع. من فضلك قم بزيارة <a href="%s">صفحة البداية</a> أو قم بـ <a href="%s">تسجيل الدخول</a> باستخدام اسم مستخدمك وكلمة المرور.

en: You have used your space quota. Please delete files before uploading.
ar: لقد قمت باستنفاذ كامل المساحة المخصصة لك. من فضلك قم بحذف بعض الملفات حتى تتمكن من رفع ملفات أخرى.

en: You may add from existing network users to this site.
ar: يمكنك إضافة أعضاء مسجلين مسبقاً في الشبكة إلى هذا الموقع.

en: You may add from existing network users, or set up a new user to add to this site.
ar: يمكنك إضافة أحد الأعضاء المسجّلين مسبقاً في هذه الشبكة أو يمكنك إنشاء عضو جديد لإضافته إلى هذا الموقع.

en: You must be a member of at least one site to use this page.
ar: عليك أن تكون عضواً في موقع واحد على الأقل حتى تستخدم هذه الصفحة.

en: You must define the <code>WP_ALLOW_MULTISITE</code> constant as true in your wp-config.php file to allow creation of a Network.
ar: يجب أن تضع أمام السطر <code>wp_allow_multisite</code> الموجود في ملف wp-config.php كلمة true للسماح بإنشاء شبكة.

en: You must first <a href="%s">log in</a>, and then you can create a new site.
ar: يتوجّب عليك بدايةً <a href="%s">تسجيل الدخول</a>، وبعدها ستتمكّن من إنشاء موقع جديد.

en: You probably need to go back to the <a href="%s">options page</a>.
ar: ربما تحتاج إلى الرجوع إلى <a href="%s">صفحة الخيارات</a>.

en: You will need a wildcard DNS record if you are going to use the virtual host (sub-domain) functionality.
ar: تحتاج إلى سجل wildcard DNS إذا كنت تتنوي استخدام النطاقات الفرعية.

en: Your <strong>WordPress address</strong> must match your <strong>Site address</strong> before creating a Network. See <a href="%s">General Settings</a>.
ar: <strong> عنوان مدونتك </strong> يجب أن يطابق <strong> عنوان موقعك </strong> قبل إنشاء الشبكة. يرجى مراجعة <a href="%s">الإعدادات العامة</a>.

en: Your Sites
ar: مواقعك

en: Your account has been activated. You may now <a href="%1$s">log in</a> to the site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;.  Please check your email inbox at %3$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%4$s">reset your password</a>.
ar: تم تفعيل حسابك. يمكنك الآن <a href="%1$s">تسجيل الدخول</a> للموقع باسم المستخدم &#8220;%2$s&#8221;. رجاءً، مراجعة صندوق البريد الوارد في بريدك الإلكتروني %3$s للحصول على كلمة المرور وقراءة التعليمات. في حال عدم وصول الرسالة إلى صندوق البريد الوارد، قم بالبحث عنها في صندوق الرسائل المهملة أو في صندوق الرسائل المزعجة (سبام). إن لم تصلك الرسالة في غضون ساعة يمكنك طلب <a href="%4$s">استعادة كلمة المرور</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">Log in</a> or go back to the <a href="%2$s">homepage</a>.
ar: حسابك الآن مفعّل. <a href="%1$s">تسجيل الدخول</a> أو العودة إلى <a href="%2$s">الصفحة الرئيسية</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">View your site</a> or <a href="%2$s">Log in</a>
ar: حسابك الآن مفعّل. <a href="%1$s">مشاهدة الموقع</a> أو <a href="%2$s">تسجيل الدخول</a>

en: Your account is now active!
ar: حسابك الآن مفعّل!

en: Your address will be %s.
ar: عنوانك سيكون %s.

en: Your email address has not been updated yet. Please check your inbox at %s for a confirmation email.
ar: حتى الآن لم يتم تحديث عنوان بريدك الإلكتروني. من فضلك قم بفحص صندوق الوارد في %s لمتابعة رسالة التأكيد.

en: Your email address.
ar: عنوان بريدك الإلكتروني.

en: Your site at <a href="%1$s">%2$s</a> is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;.  Please check your email inbox at %4$s for your password and login instructions.  If you do not receive an email, please check your junk or spam folder.  If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%5$s">reset your password</a>.
ar: أصبح موقعك الآن لدى <a href="%1$s">%2$s</a> مفعّلاً. تستطيع تسجيل الدخول لموقعك باستخدام اسم المستخدم الخاص بك &#8220;%3$s&#8221;. يرجى مراجعة صندوق البريد الوارد في بريدك الإلكتروني  %4$s للحصول على كلمة المرور وقراءة التعليمات. في حال عدم وصول الرسالة إلى صندوق البريد الوارد، الرجاء قم بالبحث عنها في صندوق الرسائل المهملة. إذا لم تصلك الرسالة في غضون ساعة يمكنك طلب <a href="%5$s">استعادة كلمة المرور</a>.

en: [%1$s] Activate %2$s
ar: [%1$s] تفعيل %2$s

en: [%s] New Admin Email Address
ar: [%s] البريد الإلكتروني الجديد للمدير

en: [%s] New Email Address
ar: [%s] عنوان بريد إلكتروني جديد

en: [%s] New Site Created
ar: إنشاء موقع جديد في [%s].

en: domain
ar: نطاق

[ctx: network]
en: Theme deleted. | %s themes deleted.
ar[0]: تمّ حذف القالب.
ar[1]: تمّ حذف القالب.
ar[2]: تمّ حذف قالبين.
ar[3]: تمّ حذف %s قوالب.
ar[4]: تمّ حذف %s قالب.
ar[5]: تمّ حذف %s قالب.

[ctx: plugin editor]
en: Add New
ar: أضف جديد

[ctx: site]
en: Add New
ar: أضف جديد

[ctx: site]
en: Mark as Spam
ar: مزعج

[ctx: site]
en: Not Spam
ar: غير مزعج

[ctx: site]
en: Registered
ar: تاريخ التسجيل

[ctx: site]
en: Spam
ar: مزعج

[ctx: sites per page (screen options)]
en: Sites
ar: موقع

[ctx: subdirectory examples]
en: like <code>%1$s/site1</code> and <code>%1$s/site2</code>
ar: مثل <code>%1$s/site1</code> و <code>%1$s/site2</code>

[ctx: subdomain examples]
en: like <code>site1.%1$s</code> and <code>site2.%1$s</code>
ar: مثل <code>site1.%1$s</code> و <code>site2.%1$s</code>

[ctx: theme]
en: Add New
ar: أضف جديد

[ctx: themes]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: الكل <span class="count">(%s)</span>

[ctx: themes per page (screen options)]
en: Themes
ar: قالب

[ctx: user]
en: Mark as Spam
ar: مزعج

[ctx: user]
en: Not Spam
ar: غير مزعج

[ctx: user]
en: Registered
ar: تاريخ التسجيل

en: username and email used
ar: اسم المستخدم والبريد الإلكتروني تم استخدامهما مسبقاً

[ctx: verb; site]
en: Archive
ar: أرشفة
